Į policijos apklausas neatvykusiems šilutiškiams nutrauktos bylos nesant administracinių nusižengimų požymių

2021-01-16 / Mindaugas Radvila, Tauragės apylinkės teismo teisėjo padėjėjas ir atstovas ryšiams su visuomene
Į policijos apklausas neatvykusiems šilutiškiams nutrauktos bylos nesant administracinių nusižengimų požymių

Tauragės apylinkės teismas (Tauragės rūmai), administracinių nusižengimų bylose 57 m. ir 27 m. Šilutės miesto gyventojams nutraukė administracinių nusižengimų bylas dėl neatvyko į policiją apklausai už kurias jiems grėsė baudos nuo 30 iki 90  Eur.

Bylos duomenimis nustatyta, kad administracinėn atsakomybėn patrauktiems asmenims surašyti administracinio nusižengimo protokolai už tai, kad jie neatvyko į policijos komisariatą apklausai administracinio nusižengimo byloje, kurioje vyksta tyrimas dėl jų šeimos nario galimai padaryto nusižengimo.

Šilutiškiai raštu informavo tyrimą atlikusią pareigūnę, kad pasinaudoja įstatymo jiems suteikta teise atsisakyti liudyti prieš savo šeimos narį. Be to, savo prašymuose pažymėjo, kad dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo, nenori rizikuoti savo sveikata ir atvykti į komisariatą pasakyti tik tai, kad atsisako liudyti. Tačiau į šiuos jų rašytinius prašymus atsakyta nebuvo. Vietoje atsakymų, jiems pakartotinai buvo išsiųsti šaukimai bei surašyti administracinio nusižengimo protokolai ir bylos perduotos nagrinėti teismui.

Visgi, teismas išnagrinėjus nustatytas aplinkybes ir pateiktus įrodymus, konstatavo, kad byloje nėra pakankamai duomenų galinčių patvirtinti, kad šilutiškiai nevykdė teisėto reikalavimo atvykti į apklausą. Jiems siųstuose šaukimuose buvo nurodyta tik administracinio nusižengimo bylos numeris ir tai, kad jie kviečiami apklausai. Iš šaukime esančio bylos numerio, jie suprato, kad apklausa bus susijusi su jų šeimos nariu ir galimai jo padarytu administraciniu nusižengimu, todėl raštu informavo komisariatą, kad į apklausą neatvyks, pasinaudodami jiems įstatymo ir Konstitucijos suteikta teise atsisako liudyti prieš savo šeimos narį.

Pareigūnė į šiuos jų prašymus nieko neatsakė, tačiau pakartotinai išsiuntė šaukimus, kuriuose jau buvo nurodyta, kad asmenys kviečiami ne tik apklausai bet ir protokolo surašymui. Teismas pažymėjo, kad surašytuose protokoluose bei pateiktoje medžiagoje nebuvo nurodyta kokiu tikslu šilutiškiai buvo kviečiami apklausai, todėl liko nepaneigta aplinkybė, kad asmenys buvo šaukiami apklausai savo šeimos nario administracinio nusižengimo byloje.

Teismas taip pat atkreipė dėmesį, kad  policijos pareigūnė siekiant išsiaiškinti tyrimui reikšmingas aplinkybes bei užtikrinti asmenų saugumą dėl Covid-19 ligos grėsmės, galėjo imtis kitų procesinių galimybių, tai yra apklausti asmenis nuotoliniu būdu ar paimti rašytinius liudytojais kviečiamų asmenų parodymus.

Nenustačius duomenų, kurių pagrindu būtų galima daryti neabejotiną išvadą, kad asmenys tyčia nevykdė policijos pareigūno reikalavimo atvykti į policiją teismas administracinio nusižengimo bylas nutraukė.

Nutarimai per 20 dienų gali būti skundžiami Klaipėdos apygardos teismui.