Siūlys atlaisvinti judėjimo kontrolę tarp savivaldybių

2021-03-08
Siūlys atlaisvinti judėjimo kontrolę tarp savivaldybių

Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija (VESK) apsisprendė Vyriausybei siūlyti nuo kovo 16 dienos atlaisvinti judėjimą tarp savivaldybių. Visgi vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė informuoja, kad savivaldybėse, kuriose koronaviruso sergamumas išlieka didelis, siūloma taikyti išimtį ir judėjimo kontrolės neatsisakyti.

„Nepaisant to, kad mes turėjome atlaisvinimus, matome, kad situacija stabilizavosi ir netgi nežymiai gerėja. Vėl turime neigiamą pandemijos pagreitį, taip pat sumažėjo mirtingumas, ir ligoninėse yra fiksuojami tik pavieniai susirgimų atvejai, ir tai aiškiai indikuoja, kad tikrai skiepijimas veikia“, – pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje teigė A. Bilotaitė.

Jos teigimu, kovo 16 d. judėjimo ribojimus tarp savivaldybių planuojama atšaukti. Visgi ministrė akcentuoja, kad 8 savivaldybėms, kuriose sergamumas didžiausias, siūloma ir toliau taikyti judėjimo kontrolę.

„Matome labai skirtingą situaciją, (…) kai kurios savivaldybės turi žymiai blogesnę situaciją, susijusią su susirgimais (…), yra net 8 „juodosios“ savivaldybės, kuriose susirgimų skaičius yra didesnis negu 500“, – sakė A. Bilotaitė.

„Mūsų siūlymas būtų, kad, nepaisant to, jog judėjimas turėtų atlaisvėti tarp visų savivaldybių, bet kalbant apie „juodąsias“ savivaldybes arba tas savivaldybes, kuriose yra susirgimų skaičius žymiai didesnis, turėtų būti taikomas judėjimo ribojimas įvažiuojant ir išvažiuojant iš šių savivaldybių“, – pridūrė ji.

A. Bilotaitė teigė, kad judėjimo kontrolės „juodosiose“ savivaldybėse strategiją planuojama tiksliau apsibrėžti, kai Vyriausybė priims sprendimą.

„Kalbant apie eismo kontrolę principas turėtų būti toks, kad policijos pareigūnai turėtų kontroliuoti įvažiavimą ir išvažiavimą iš vadinamųjų „juodųjų“ savivaldybių arba tų savivaldybių, kuriose yra žymiai didesnis susirgimų skaičius. Manau, kad mes dar išgryninsime pačią strategiją ir patį mechanizmą, kaip tai turės veikti, su Policijos departamentu, tai bus padaryta artimiausiu metu, kai tik bus priimtas sprendimas“, – teigė ministrė.

„O dėl pačių savivaldybių ir jų atrodymo ir priklausymo tam tikrai grupei, tai sekmadienį turėtų būti apžvelgiama situacija ir įvertinami skaičiai paskutinių dviejų savaičių, ir pagal tai sprendžiama, kokiai grupei priklauso savivaldybė“, – taip pat akcentavo ji.

Testavimo apimtys išlieka per mažos

Ministrė taip pat spaudos konferencijos metu atkreipė dėmesį, kad šalyje COVID-19 testavimo apimtys vis dar išlieka per mažos.

„Nepaisant to, kad praėjusią savaitę buvo nedidelė pažanga, ir mes matome nedidelį augimą, (…) skaičiai nėra pakankami. Mes matome, kad vis dar yra net keturios savivaldybės, kuriose testavimo apimtys nesiekia 1 proc., ir tik 11 savivaldybių, kuriose testavimo apimtys yra didesnės negu 2 proc.“, – atkreipė dėmesį ji.

Todėl A. Bilotaitė ragina savivaldybes skatinti gyventojų testavimąsi bei įsitraukimą į protrūkių kontrolę.

„Tad mūsų prašymas, raginimas, kreipiantis į savivaldybes, kad jos aktyvintų šį procesą. Ir tikrai yra galimybės savivaldybių vadovybėms paskatinti pirmiausiai jų pavaldume esančias įmones, įstaigas, administracijas aktyviau testuotis“, – sakė ji.

A. Bilotaitė taip pat informavo, kad savivaldybėms, kuriose sergamumo rodiklis yra mažiausias, yra svarstoma galimybė taikyti motyvavimo priemones.

„Mes matome gerėjimą kai kuriose savivaldybėse, ir yra siūlymas ieškoti motyvavimo tam tikrų priemonių, kurios būtų tam tikra paskata savivaldybėms, kuriose tiek susirgimų skaičius, tiek teigiamų testų skaičius yra žymiai geresnis. Kad jos gautų papildomus bonusus, susijusius su karantino atlaisvinimu“, – pranešė A. Bilotaitė.